ERASMUS +

23721915 692584654265421 1213227125 n

MOJE DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE KLUCZEM DO SUKCESU

Projekt "Moje doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu", realizowany w ramach programu Erasmus+, dotyczy podniesienia kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych uczniów klas trzecich technikum z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrzeszowie. Celem jest również podwyższenie praktycznych umiejętności komunikowania się w języku angielskim, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego  oraz poznanie języka włoskiego na poziomie koniecznym do podstawowej komunikacji. Przez udział w projekcie rozwinięte zostaną zdolności adaptacyjne  w nowym środowisku.

Projekt ma objąć swoim działaniem uczniów Technikum Ekonomicznego, Technikum Usług Fryzjerskich, którzy wyjadą na praktyki do firm w Wielkiej Brytanii oraz uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Obsługi Turystycznej, którzy wyjadą do Włoch. Projekt obejmie 64 uczniów i 8 opiekunów młodzieży. W ramach projektu odbędą się cztery wyjazdy - dwa w roku 2018 i dwa    w 2019.

Na realizację tego przedsięwzięcia pozyskano ponad 127 000 euro. Autorami projektu są nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w składzie: Anna Błoch, Monika Skowrońska oraz Sławomir Ślak. Rekrutacja uczestników projektu odbyła się na przełomie września  i października 2017r.

PROJEKT PALERMO– BRISTOL

W Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie odbyły się w kwietniu kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne dla uczniów. Realizowane są one w ramach projektu "Moje doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu" w programie Erasmus+.
Grupa uczniów wyjechała na Sycylię, gdzie odbyła staże w hotelach i restauracjach Palermo. Natomiast druga grupa wyjechała do Bristolu w Anglii do renomowanych biur i salonów fryzjerskich. Uczniowie zdobyli wielorakie doświadczenie i sporo nowych umiejętności zgodnie z zawodem, w którym się kształcą. I tak uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych poznali kuchnię włoską, „tajniki” kuchni sycylijskiej. Mieli nawet okazję przygotowywać dania z „owoców morza” trudno dostępnych na naszym rynku. Uczniowie z Technikum Usług Turystycznych nabrali umiejętności obsługi klientów pochodzących z różnych krajów i kultur goszczonych w hotelach Palermo.
Natomiast w innej części Europy ekonomiści pracowali w nowocześnie wyposażonych angielskich biurach, a fryzjerzy poznawali nowe trendy w fryzjerstwie wielokulturowego Bristol. To był wspaniały czas pracy, ale też poznania nowych krajów, zwiedzania pięknych „zakątków”, szlifowania umiejętności językowych w relacjach z nowo poznanymi ludźmi. Otwarta postawa młodzieży, ich zaangażowanie i codzienna praca spotkała się z dużą życzliwością pracodawców i pracowników firm. Nawiązane zostały wspaniałe relacje, a niektórzy z praktykantów dostali oferty pracy w przyszłości. Łzy w trakcie pożegnań były znakiem, że wiele z tych doświadczeń zostanie na długo w sercach młodzieży.
Warto rozszerzać swoje horyzonty i są na to okazje dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie. Mamy nadzieję, że obecnie przygotowywane kolejne przedsięwzięcia i projekty dadzą szansę następnym rocznikom uczniów w rozwoju swoich kompetencji zawodowych za granicami kraju.

59860283 2198693470214187 8217004535898439680 n
60252071 2198693456880855 7874923443177652224 n