Olimpiady i konkursy

NIKT IM IŚĆ NIE KAZAŁ-SZKOLNY KONKURS Z OKAZJI 98. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W dniu dzisiejszym zaczynamy publikować fragmenty książki pana Władysława Grafa ,,Nikt im iść nie kazał...”, które będą stanowić bazę pytań do quizu o powstania na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Finał tego quizu odbędzie się podczas uroczystości 
Dnia Patrona naszej szkoły. Jednocześnie konkurs ten rozpoczyna nasze szkolne przygotowania do obchodów 100 – lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Fragment pierwszy:
,,Nikt im iść nie kazał – poszli
bo tak chcieli,
bo takie dziedzictwo wziął
po dziadach wnuk.
Nikt nie pytał o nic,
a wszyscy wiedzieli
za co idą walczyć, komu płacić,
że idą spłacić swej
Ojczyżnie dług.”
Władysław Syrokomla

Życzymy powodzenia!!!

15326545 1156139244469620 2345106554383149183 n

15338762 1167019066714971 5286601619984269671 n

DZIEŃ PATRONA: HISTORIA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W KILKU PUNKTACH

 

Niebawem będziemy obchodzili nasz Dzień Patrona, czy wiesz, że:
1. Mała część północnej Wielkopolski została zabrana przez Prusy już podczas pierwszego rozbioru w 1772 roku, reszta odpadła od Polski w drugim rozbiorze w 1793 roku.
2. Od 1815 roku ponownie w ramach państwa pruskiego (z wyjątkiem części południowo-wschodniej z Kaliszem i Koninem, którą włączono do Królestwa Polskiego) jako Wielkie Księstwo Poznańskie.
3. W czasie zaborów było kilka powstań w Wielkopolsce:
• Powstanie wielkopolskie (1794) 
- było ono walką zbrojną przeciwko Prusom i wraz z wyprawą gen Dąbrowskiego zmusiło Prusaków do zaniechania interwencji przeciwko powstaniu kościuszkowskiemu 
• Powstanie wielkopolskie (1806) 
- Na wezwanie gen. Dąbrowskiego organizowały się oddziały powstańcze, które usuwały władze pruskie i rozbrajały garnizony wojskowe. 
• Powstanie wielkopolskie (1848) 
- na wieść o rewolucji w Berlinie, powołano w Poznaniu Komitet Narodowy. zawarto z Prusakami układ, legalizujący powstanie polskich sił zbrojnych w liczbie 3 tysięcy żołnierzy, w zamian za obietnice przywrócenia autonomii Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Wkrótce jednak wojska pruskie rozpoczęły otwarte działania przeciw oddziałom polskim, zdobyły obóz w Książu, Polacy odniesli zwycięstwo pod Mirosławiem. odparli atak pruski pod Sokołowem koło Wrześni. Szlachta była jednak przeciwna kontynuowaniu walki i podpisano kapitulację.

• Powstanie wielkopolskie (1918-19) 
4. Mimo, że Niemcy przegrały I wojnę światową, to nie zmuszono ich do opuszczenia ziem dawnej Rzeczypospolitej, a ostatecznie o przynależności tych ziem miała zadecydować konferencja pokojowa w Paryżu. 
5. W listopadzie 1918 roku w Wielkopolsce powstaje polski organ władzy Naczelna Rada Ludowa. Niemcy zgodzili się również na zwołanie Polskiego Sejmu Dzielnicowego. 
6. Sytuacja w Poznaniu uległa zasadniczej zmianie 26 grudnia 1918 roku, kiedy to do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski Polacy postanowili zorganizować manifestacje patriotyczną i udekorować miasto flagami Polski i państw ententy. Niemcy zaczęli zrywać i niszczyć flagi oraz ostrzeliwać budynek hotelu Bazar. Wywołało to reakcję polskiej Straży Ludowej i przyczyniło się do wybuchu walk, które w ciąg kilku dni przerodziły się w powstanie obejmujące całą Wielkopolskę. 
7. Początkowo na jego czele stanął kapitan Stanisław Taczak , a w połowie stycznia zastąpił go generał Józef Dowbór-Muśnicki. Powstańcy opanowali Poznań i większość Wielkopolski. 
8. Do ofensywy przeciwko powstańcom wojska niemieckie przystąpiły w połowie stycznia. Okazało się wówczas, że powstańcy nie mają szans z regularną armią niemiecką. W tej sytuacji polska delegacja w Wersalu zwróciła się o pomoc do marszałka Ferdinanda Focha. Zagroził on Niemcom, że ataki na wojska powstańcze będą uznawane za złamanie zawieszenia broni z 11 listopada 1918 roku. Wobec tego 16 lutego 1919 roku został zawarty rozejm w Trewirze na mocy którego wstępnie ustalono przebieg spornej granicy. Do Polski po zatwierdzenie traktatu wersalskiego przez Niemcy w styczniu 1920, powróciła Wielkopolska. 
9. Jesienią 1918 roku duch narodowy budzi się również w Ostrzeszowie. W listopadzie powołano radę żołnierską obsadzoną w znacznej mierze przez Polaków. W grudniu powstaje Tajny Komitet Polski który obejmuje przewodnictwo nad polskim ruchem, wkrótce zastąpiony przez Powiatową Radę Ludową.
10. W listopadzie i grudniu 1918 roku dochodzi do rozbrajania niemieckich żandarmów i żołnierzy, między innymi udało się przekonać 250-osobowy oddział Grenzschutzu do wycofania się z Ostrzeszowa.
11. Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu rozpoczęto w Ostrzeszowie przygotowania do walki zbrojnej. Na dowódcę formującego się batalionu powołano Stanisława Thiela ziemianina z Doruchowa.
12. Niemcy urządzali wypady rabunkowe z Kępna i Sycowa na polskie wsie. Polacy zbrojnie przeciwstawiali się tej grabieży.
13. Pierwsze ostrzeszowskie oddziały powstańcze zostały zaprzysiężone na dzisiejszym placu przed naszą szkołą 7 stycznia 1919 roku.
14. 13 stycznia 1919 roku powstańcy odparli Niemców w potyczce pod Szklarką Myślniewską. Tam zginął pierwszy powstaniec Jan Konowicz.
15. 15 – 16 stycznia walki o Ligotę; Niemcy tracą 50 poległych i 46 wziętych do niewoli, Polacy 3 zabitych i 9 rannych.
16. W lutym 1919 roku ostrzeszowskich powstańców wsparła kompania z Pleszewa.
17. W styczniu 1920 roku major Stanisław Thiel wkracza na czele wojsk wielkopolskich do Kępna.
18. Na południowym odcinku Powstania Wielkopolskiego powstańcy stoczyli około 140 walk, potyczek i starć.
19. Na ostrzeszowskim cmentarzu katolickim znajduje się kwatera powstańców wielkopolskich z 17 grobami poległych żołnierzy i pomnikiem. Po obu stronach z przodu umieszczono dwa oryginalne słupy graniczne z dawnej granicy rosyjsko-pruskiej w rejonie Grabowa.
20. W odsłonięciu pomnika wziął udział generał Józef Haller.
21. Na budynku głównym szkoły umieszczono w 1938 roku tablice upamiętniającą fakt, że tutaj były koszary dla napływających w szeregi powstańcze ochotników.
22. Nieopodal szkoły na budynku dawnego Banku Ludowego umieszczono tablicę upamiętniającą Radę Ludową, która w jego salach pracowała nad przygotowaniem powstania w Ostrzeszowie.
23. Ostrzeszowski Pomnik Harcerski również upamiętnia skautów ostrzeszowskich poległych w Powstaniu Wielkopolskim.
24. Pomniki poświęcone powstańcom są również na cmentarzach w Rogaszycach i Parzynowie, przy drodze z Mąkoszyc do Marcinek jest pomnik upamiętniający śmierć księdza Wincentego Rudy zabitego przez Niemców.
25. W szkolnej izbie tradycji są urny z ziemią z pól bitewnych z okolic Ostrzeszowa.
26. Stanisław Thiel w czasie wojny został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady przez Zarząd Główny Narodowych Sił Zbrojnych.

12299192 898943270189220 7791479066735025716 n

Zakończył się etap przyjmowania zdjęć do konkursu, w tym roku zgłosiło się siedem klas. Od środy nasi przedstawiciele będą docierali do klas z prośbą o oddanie głosu na ulubioną fotkę.

warzywa 1 1

15 października odbył się szkolny konkurs "Znam zioła, przyprawy, owoce i warzywa". Uczestnicy musieli wykazać się, w trakcie jego trwania, wiedzą teoretyczną i praktyczną w tej dziedzinie. Dziś dyr. Jerzy Kowalski w obecności organizatorów wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody. Oto wyniki:

młodzi 20131

Konkurs przeprowadzany jest pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jego celem jest zainteresowanie środowiska młodzieży funduszami europejskimi oraz podniesienie świadomości społeczności lokalnych w zakresie wykorzystania środków unijnych.

Uczniowie w ramach konkursu w roku szkolnym 2012-2013 przygotowywali uproszczony wniosek o dofinansowanie oraz album nt. Jak zmieniała się moja okolica dzięki Wielkopolskiemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu na lata 2007-2013.

lider2

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół nr 1 przystąpił do konkursu  LIDER EDUKACJI ZAWODOWEJ.

Jego organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Konkurs był częścią projektu systemowego „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru”.

Głównym celem konkursu było wyłonienie i promocja szkół osiągających wysoką jakość i efektywność kształcenia zawodowego.

Szkoła została zgłoszona w obszarze zawodowym: budownictwo, drogownictwo i instalacje budowlane.

2013-20143

Etap okręgowy (Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Wieluniu)

Norbert KANICKI          kl. IV TB

Jakub ZAGATA            kl. IV TB

Janusz WOLSKI           kl. IV BE

Radosław SONAR        kl. III TB

Dawid SZMITKE           kl. III TB

 

2012-20131

Etap okręgowy (Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu)

Daniel CIERNIEWSKI         kl. IV TB

Marlena CIOMEK                 kl. IV TB

Damian ZIMOCH                 kl. IV TB

Norbert KANICKI                kl. III TB

Jakub ZAGATA                     kl. III TB

Uczniowie zajęli zespołowo 1. miejsce !!!

2011-2012 1

XXV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Etap okręgowy (Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu)

Daniel CIERNIEWSKI         kl. III TB

Marlena CIOMEK                kl. III TB

Norbert KANICKI                kl. II TB

Uczniowie zajęli zespołowo 4. miejsce

2010-2011 1

Etap okręgowy (Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu)

Tomasz DZIUBA                  kl. IV TB

Piotr PIASKOWSKI             kl. IV TB

Marcin ILSKI                        kl. IV TB

Tomasz ROZWORA             kl. IV TB

Daniel CIERNIEWSKI         kl. II TB

Uczniowie zajęli zespołowo 2. miejsce

Etap centralny (Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie)

Tomasz DZIUBA – 23. miejsce w kraju, laureat OWiUB

2009-2010 1

Etap okręgowy (Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu)

Mateusz BRYLAK                kl. IV TB

Łukasz BEDNAREK             kl. IV TB

Ilona JEZIOREK                   kl. IV TB

Tomasz DZIUBA                  kl. III TB

Uczniowie zajęli zespołowo 2. miejsce

Etap centralny (Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce)

Tomasz DZIUBA – 10. miejsce w kraju, laureat OWiUB

Ilona JEZIOREK – uczestnik etapu centralnego