PROJEKT PALERMO– BRISTOL

Sławomir Ślak

W Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie odbyły się w kwietniu kolejne wyjazdy na praktyki zagraniczne dla uczniów. Realizowane są one w ramach projektu "Moje doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu" w programie Erasmus+.

Grupa uczniów wyjechała na Sycylię, gdzie odbyła staże w hotelach i restauracjach Palermo. Natomiast druga grupa wyjechała do Bristolu w Anglii do renomowanych biur i salonów fryzjerskich. Uczniowie zdobyli wielorakie doświadczenie i sporo nowych umiejętności zgodnie z zawodem, w którym się kształcą. I tak uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych poznali kuchnię włoską, „tajniki” kuchni sycylijskiej. Mieli nawet okazję przygotowywać dania z „owoców morza” trudno dostępnych na naszym rynku. Uczniowie z Technikum Usług Turystycznych nabrali umiejętności obsługi klientów pochodzących z różnych krajów i kultur goszczonych w hotelach Palermo.
Natomiast w innej części Europy ekonomiści pracowali w nowocześnie wyposażonych angielskich biurach, a fryzjerzy poznawali nowe trendy w fryzjerstwie wielokulturowego Bristol. To był wspaniały czas pracy, ale też poznania nowych krajów, zwiedzania pięknych „zakątków”, szlifowania umiejętności językowych w relacjach z nowo poznanymi ludźmi. Otwarta postawa młodzieży, ich zaangażowanie i codzienna praca spotkała się z dużą życzliwością pracodawców i pracowników firm. Nawiązane zostały wspaniałe relacje, a niektórzy z praktykantów dostali oferty pracy w przyszłości. Łzy w trakcie pożegnań były znakiem, że wiele z tych doświadczeń zostanie na długo w sercach młodzieży.
Warto rozszerzać swoje horyzonty i są na to okazje dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie. Mamy nadzieję, że obecnie przygotowywane kolejne przedsięwzięcia i projekty dadzą szansę następnym rocznikom uczniów w rozwoju swoich kompetencji zawodowych za granicami kraju.

59860283 2198693470214187 8217004535898439680 n60252071 2198693456880855 7874923443177652224 n