UCZNIOWIE TROCINIAKA SĄ JUŻ GOTOWI DO WYJAZDU NA ZAGRANICZNE PRAKTYKI DO WŁOCH I WIELKIEJ BRYTANII

Sławomir Ślak

W Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie niemal każdego dnia uczniowie stają wobec nowych wyzwań umożliwiających im nieustanny rozwój kompetencji osobistych i zawodowych. Obecnie grupa uczniów przygotowuje się do wyjazdu na praktyki zawodowe za granicę kraju w ramach realizacji projektu pt. "Moje doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu" finansowanego z funduszy unijnych w ramach programu ERASMUS+. To już kolejne wyjazdy w ramach tego projektu.

 Już w kwietniu uczniowie Technikum Ekonomicznego i Technikum Usług Fryzjerskich odbędą praktyki w renomowanych firmach w mieście Bristol w Anglii a uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Obsługi Turystycznej wyjadą do Palermo we Włoszech. Przed uczniami pojawiała się więc wspaniała okazja na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Przygotowania trwają już od wielu miesięcy. Uczestnicy zapoznali się z kulturą, obyczajami i uwarunkowaniami społecznymi krajów, do których wyjadą. Poznali podstawy języka włoskiego i „szlifują” angielski konieczny do komunikacji w miejscach praktyk. Uczniowie mają w związku z praktykami wiele oczekiwań i pragnień. 
Uczeń Kamil Witwicki tak podsumowuje czas przygotowań do wyjazdu: „Na zajęciach poznaliśmy kulturę Włoch, uczyliśmy się jak zachowywać się w tym kraju. Miałem okazję poznać ich język. To było dla mnie budujące i ciekawe. Jak będziemy w Palermo to mam nadzieję zobaczyć jak wygląda praca w moim zawodzie we Włoszech, oczekuję nabycia nowych umiejętności oraz miłych wspomnień z wyjazdu.” 
Podczas praktyk uczniowie mają niebagatelną okazję zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i trendami rozwojowymi w branżach, w których się kształcą. Organizatorzy stażów mają nadzieję, że rozbudowany program praktyk rozszerzy u młodzieży perspektywy życiowe i zawodowe oraz ułatwi im w przyszłości zdobycie atrakcyjnej pracy. Jest też szansa na poznanie nowych ludzi, ich obyczajów, kultury oraz zwiedzenie ciekawych miejsc i zabytków. 
Obecnie w Zespole Szkół nr 1 przygotowywane są następne ciekawe inicjatywy współpracy zagranicznej oraz nowy projekt ERASMUS+ dający uczniom kolejnych roczników szansę na realizowanie praktyk zawodowych poza granicami kraju.

53844224 2102319293184939 7016932180236435456 o53837182 2102319339851601 74017602363457536 o